Vai ai contenuti

Menu principale:


Biografie Valerio Evangelisti

Biografie
Valerio Evangelisti


Italský spisovatel Valerio Evangelisti se narodil v Bologni 20.6.1952. Vystudoval fakultu politických věd, směr historický. Kolem roku 1990 přerušil práci vysokoškolského profesora a pracoval jako vedoucí pracovník na ministerstvu financí.

Po
vydání 5 knih a kolem čtyřiceti odborných statí o historii se začal plně věnovat beletrii. V roche 1994 vyšel jeho první román, Nicolas Eymerich, inquisitore, za který dostal cenu Premio Urania.

Následovaly další romány z cyklu o Eymerikovi, díky
němuž se stal Evangelisti jedním z nejznámějších autorů současné italské fantastiky: Le catene di Eymerich (1995), Il corpo e il sangue di Eymerich (1996), Il mistero dell'inquisitore Eymerich (1996), Cherudek (1997), Picatrix, la scala per l'inferno (1998), Il castello di Eymerich (2001), Mater Terribilis (2002) a La luce di Orione (2007); vydány nakladatelstvím Mondadori. Romány o Eymerikovi jsou překládány ve Francii, Španělsku, Německu, Portugalsku, v Srbsku...atd. Autor za ně získal v roce 1998 Grand Prix de l'Imaginaire a v roce 1999 Prix Tour Eiffel: jde o dvě nejprestižnější ceny za literaturu fantasy a sc-fi udělované ve Francii.

D
íky stálému a velkému ohlasu italských čtenářů se edice všech dílů z cyklu dosud opakují. A např. jeho nejnovější díl, který napsal téměř po pětileté „Eymerikovské odmlce“, La luce di Orione - na pultech od konce října 2007 - byl vyprodán během pouhých čtrnácti dnů a v lednu 2008 se vydává již ve třetí edici.

U nakladatelství Einaudi vyšla povídková sbírka Metallo urlante (1998) a román o Black Flag (2002). Black Flag je prvním dílem o pistolníkovi Panterovi a zároveň tak prvním dílem z cyklu, který si Evangelisti nazval „americký“.

Francouzský deník Le Monde uveřejnil Evangelistiho povídku Sepultura ve zvláštní příloze a v roce 1996 italský deník La Repubblica publikoval román Il mistero dell'inquisitore Eymerich na pokračování.

V roce 2000 Ancora del Mediterraneo vydalo jeho sbírku věnovanou literární kritice Alla periferia di Alphaville. Interventi sulla paraletteratura a roce 2004 Sotto gli occhi di tutti. Ritorno ad Alphaville. Kapitola Una narrativa adeguata ai tempi z Evangelistiho první sbírky byla přeložena také do českého jazyka a publikována v Ikarii 6/2004.

Druhý „western“ román o Panterovi pod názvem Antracite vyšel v roce 2003 u nakladatelství Mondadori.

V roce 1999
, taktéž u Mondadori, vyšel ve třech svazcích historický román o Nostradamovi Magus (Il Presagio, L´Inganno, L´Abisso). Román je přeložen ve 12 jazycích a ve třech kontinentech; největší úspěch zaznamenal v Brazílii. V České republice je trilogie vydaná nakladatelstvím Eminent pod názvy Nostradamus I. - Proroctví (2001), Nostradamus II.- Podvod (2002), Nostradamus III. - Propast (2003).
Zatím posledním románem z Evangelistiho tzv. „amerického cyklu“ je
Noi saremo tutto, který na podzim 2004 vydalo taktéž nakladatelství Mondadori. Dílo v Itálii zaznamenalo velký úspěch u čtenářů i odborné kritiky. Vypráví příběh z gangsterského prostředí ve Spojených státech z let 30. a 50. dvacátého století, s hlavním hrdinou Eddie Florio.

Kromě románů a povídek píše i scénáře pro rozhlas, kino, televizi a komiksy. I když jsou Evangelistiho knihy řazeny převážně pod SF, jsou určeny pro širší okruh čtenářů než jen pro milovníky tohoto žánru. Jsou stavěny na historických faktech, na teoriích uznávaných psychoanalytiků apod. Evangelisti dokáže ve své tvorbě zkombinovat vynikající znalosti v
oboru politické vědy, filozofie, psychologie, psychiatrie a historie, a z toho všeho vytvořit sci-fi. Evangelisti se nejen díky Eymerikovi stal také jedním z nejvíce překládaných italských spisovatelů.

Je držitelem cen Premio Italia, Eurocon 2002, za rozhlasovou tvorbu Prix Italia, za kinematografii Premio FICE, Prix Graham Masterton, za komiksy Premio Bonelli (2003)...atd.

Jeho romány o Eymerikovi insipirovaly i metalové a rockové skupiny. Román
Il mistero dell'inquisitore Eymerich dal podnět vzniku hudebnímu dramatu Tanit, k němuž Evangelisti spolu s Marcellem Foisem napsal libreto a hudbu složil Fabrizio Festa. V roce 2001 byl členem delegace italských spisovatelů na festivalu Salon du Livre v Paříži.

Je editorem italského časopisu Carmilla, věnovaného vědecko-fantastické literatuře a politické kritice. Spolupracuje také s redakcí francouzského časopisu Le Monde Diplomatique.

Z jeho sci-fi a fantasy tvorby byla v České republice přeložena a uveřejněna povídka z roku 1999 Sepultura (Ikarie 3/2004), Hnízdo Kappa (Ikarie 1/2005), v září 2004 vydalo nakladatelství Mladá fronta komiks Eymerikův hněv (orig. La furia di Eymerich) a v roce 2005 román Tajemství inkvizitora Eymerika (orig. Il mistero dell'inquisitore Eymerich).


Home Page | Biografie Valerio Evangelisti | Cyklus o Eymerikovi | Romány z cyklu | Komiksy o Eymerikovi | Trilogie o Nostradamovi | Mappa del sito
Torna ai contenuti | Torna al menu